SCUDETTO


Forbes Italia: "Werdykt w sprawie Milanu to porażka Finansowego Fair Play"

29 czerwca 2018, 01:09, Ginevra Felietony
Forbes Italia:

Oto artykuł, który pojawił się na stronach włoskiej edycji Forbes na temat decyzji UEFA w sprawie Milanu:

"Jest spora dawka ironii w tym, że nowemu Milanowi w erze po Berlusconim podcięto skrzydła na sali sądowej, czyli tam, gdzie kiedyś dzięki Berlusconiemi klub zobaczył światełko w tunelu. Do tego trudno pozbyć się wrażenia, że jest to wymierzanie sprawiedliwość dyktowane decyzjami politycznymi, które były prezes Milanu - słusznie bądź nie -  krytykował przez ponad 20 lat. Tak więc Il Diavolo nie zagra w nadchodzącej edycji Ligi Europy - zdecydowali sędziowie z Nyonu. I na nic się zdała szalona pogoń prowadzona przez Gattuso po jego spóźnionym przybyciu do Milanello. Decyzja postanowiona z góry, patrząc na to, że UEFA dwa razy odrzuciła zabiegi zarządu klubu, najpierw nie przyznając dobrowolnego porozumienia, a potem ugody. Niemniej jednak orzeczenie UEFA wzbudza wątpliwości dotyczące całej instytucji Finansowego Fair Play, programu monitorującego finanse klubów, wprowadzonego przez zarząd europejskiej federacji za czasów prezesury Michela Platiniego.

Intencje reformy były godne pochwały - powrót do równowagi finansowej klubów, które trwały w spirali wydatki-deficyt-długi, zagrażając stabilności całego piłkarskiego przemysłu, oraz jednoczesne zapewnienie uczciwej konkurencji w całym systemie. Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, nie można zaprzeczyć, że FFP przyczyniło się do ograniczenia strat, które między 2011 a 2016 rokiem, wśród klubów należących do pierwszej kategorii europejskiej, zmniejszyły się o 84% z 1,670 mln do 269 mln euro przy jednoczesnym zmniejszeniu zadłużenia z 51% do 35% przychodów (dane UEFA). Jeśli chodzi jednak o drugi aspekt, to efekty są rozczarowujące. Finansowe Fair Play okazuje się być wszystkim, tylko nie fair play z powodów zasadniczych i strukturalnych.

Mimo pozornej jasności założeń takich, jak równowaga między przychodami i wydatkami, odrzucenie mecenatu sportowego, systematyczne regulowanie zobowiązań wobec zawodników, dostawców i instytucji, rzuca się w oczy wyjątkowa wybiórczość w stosowaniu zasad FFP w zależności od konkretnego przypadku. To wszystko ze szkodą dla wiarygodności mechanizmu oraz instytucji, które się nim posługują. Kluby, jak na przykład Manchester City i Paris Saint-Germain, otrzymały raczej łagodne kary, dzięki dyspozycyjności organów kontrolujących, które przymykają oko na zwiększanie przychodów przy pomocy obfitych kontraktów sponsorskich z powiązanymi jednostkami. 

Milan - przeciwnie - wydaje się, że został ukarany nie tyle za stan finansów, co za nieufność wobec enigmatycznego właściciela Yonghonga Li - nieufność może uzasadnioną, ale z pewnością nie określoną przez parametry FFP, których ocena powinna się odnosić tylko to stanu finansów klubu (zwłaszcza w takim przypadku jak ten, gdzie wypłacalność gwarantuje kredytodawca chińskiego inwestora, czyli fundusz Elliott). Z tego powodu, o ile można jeszcze zrozumieć brak dobrowolnego porozumienia ze względu na zbyt optymistyczne prognozy, o tyle nieprzyznanie ugody nosi znamiona surowości, której nie da się uzasadnić sytuacją Rossonerich. Mimo że mają na koncie lata zamknięte dużym deficytem, ich zadłużenie jest w granicach rozsądku, a perspektywa powrotu do równowagi porównywalna do innych klubów, którym ugodę przyznano. Wykluczenie z pucharów tylko unaocznia nierówne traktowanie.

Przypadki Rossonerich ukazują jeszcze inny i bardziej radykalny problem. Realizując zachłanną kampanię transferową zeszłego lata, zarząd Milanu, wierząc może zbyt naiwnie w szanse na ugodę, zaryzykował jedyny możliwy sposób na rozwój drużyny, która z powodu odziedziczonej sytuacji nie należy dziś do europejskiej elity klubów piłkarskich. Otóż skoncentrował w jednym roku rozliczeniowym większość inwestycji, mając nadzieję na osiągnięcie dobrych rezultatów sportowych, które pozwolą na dalsze zwiększanie przychodów. Ten schemat został zaburzony na boisku przez rozczarowujący początek sezonu, lecz zwłaszcza przez opór organów kontrolnych UEFA. 

Ten precedens to ryzyko, że mniej konkurencyjne drużyny zostaną pozbawione jedynej możliwej strategii, dzięki której mogą w szybkim czasie zniwelować dystans do tych najlepszych, oraz wzmocnienie przeciwwskazań, które najzagorzalsi krytycy FFP starają się ilustrować od początku. Niebezpieczeństwo jest takie, że obecne regulacje tylko ugruntują supremację najbogatszych - supremację, która w tym kontekście oznacza silną korelację między możliwością wydawania a rezultatami sportowymi, co przekłada się na koncentrację laurów w jednych rękach. Wystarczy pomyśleć, że Juventus wygrał siedem ostatnich mistrzostw Włoch, Bayern sześć ostatnich mistrzostw Niemiec, PSG pięć z sześciu ostatnich mistrzostw Francji, Real Madryt cztery z ostatnich pięciu edycji Ligi Mistrzów. I właśnie dlatego, jeśli Milan zaskarży decyzję UEFA do Trybunału arbitrażowego do spraw sportu, jego kibice nie będą jedynymi mającymi nadzieję na dobrego sędziego w Lozannie".



12 komentarzy
Musisz być zalogowany, aby komentować
#3#6
#3#6
29 czerwca 2018, 14:13
Ale łby to pisały. Kawa na ladę
0
Cleaver
Cleaver
29 czerwca 2018, 13:26
Bardzo się cieszę, że taki artykuł został napisany. To świadczy dobitnie o Mafii jaką jest UEFA. Fajnie, że dziennikarze z takiego magazynu jak Forbes zajęli się tą sprawą. To o czymś swiadczy.
0
Victor Van Dort
Victor Van Dort
29 czerwca 2018, 10:04
Z całego artykułu najważniejsze jest to zdanie: Milan - przeciwnie - wydaje się, że został ukarany nie tyle za stan finansów, co za nieufność wobec enigmatycznego właściciela Yonghonga Li. Ale nie ma co płakać.
0
Bufor85
Bufor85
29 czerwca 2018, 09:44
Powinno być więcej takich artykułów w lokalnych gazetach, które ośmieszyłyby ułefe. Media mają moc i jeśli potrafią walczyć w imię prawdy, to użyją wszelkich środków, żeby jej bronić.
1
krisss811
krisss811
29 czerwca 2018, 09:38
Jeszcze na tym skorzystamy, poczekajmy 9-10 miesięcy, a wierzę że po tym czasie będziemy bardziej zadowoleni niż dzisiaj nawet bez grania w śmiesznej Lidze Europy(jak dla mnie drugiej lidze uefy).
1
dejtfid1899
dejtfid1899
29 czerwca 2018, 08:30
FFP jest jak VAR na mundialu - ma być sprawiedliwy, ale nie dla wszystkich. Pewnie gdyby Berlu nadal był właścicielem to nie dostalibyśmy żadnych kar.
5
Fushnikov
Fushnikov
29 czerwca 2018, 08:17
Równi i równiejsi :)
0
matten
matten
29 czerwca 2018, 08:08
Finansowe Fair Play było w założeniach pożytecznym mechanizmem, ale z czasem okazało się mocno niedopracowane. Bogaci i wpływowi znaleźli sposób, aby obejść przepisy i szastać pieniędzmi na lewo i prawo, a mechanizm FFP daje w kość włoskim klubom. Mam nadzieję, że Milan pokusi się o odwołanie do CAS, aczkolwiek ciężko mi sobie wyobrazić, że uznają nasze racje i przywrócą nas do pucharów. Szkoda, że relegowano nas z LE, bo to idealne warunki, aby nasza młoda kadra otrzaskała się z innymi stylami rozgrywki, presją i przyzwyczaiła się do gry co trzy dni.
2
Jacek 81
Jacek 81
29 czerwca 2018, 07:57
heh wykluczenie z LE może nam wyjść na dobre. Nie mamy tak szerokiego składu aby grać na obu frontach. Tu upatruje szansę na awans do LM w przyszłym roku - nie będziemy grali co 3 dni, będziemy bardziej wypoczęci - tak jak to zrobił INTER. Z drugiej strony jak widzę, jak bardzo inne zespoły się wzmacniają to powiem Wam, że może być bardzo ciężko. My się nie wzmacniamy, a dwa tak naprawdę nie wiemy na co stać nasz zespół i czy nasz trener się sprawdzi. Nie będzie już efektu nowej miotły + powera mentalnego - bo już to znają, a każde bodźce z czasem tracą na efektywności
0
maciekpl
29 czerwca 2018, 06:03
Zabijają piłkę swoim postępowaniem. Niestety, ale takie są czasy, że większość aspektów naszego życia jest kontrolowanych i co gorsza sterowanych przez jakieś instytucje, zamknięte, niedostępne dla wszystkich, na które nikt nie ma wpływu.
2
Dariusz_W
Dariusz_W
29 czerwca 2018, 06:01
Nowy system jest tak świetny, że UEFA już pracuje nad FFP 2, które ma zmniejszyć luki w FFP.
0
Katan
Katan
29 czerwca 2018, 02:11
Dobry artykuł tego Forbes :)
4

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się