EURO 2020 - Dzień 11

21 czerwca 2021, 03:17, Purysta Aktualności

W poniedziałek zostały rozegrane aż cztery mecze Euro 2020 i tym samym zakończyła się rywalizacja w grupach B i C.

O 18:00 w Bukareszcie Ukraina mierzyła się z Austrią – stawką było zajęcia drugiego miejsca w grupie C. Jedynego gola w tym spotkaniu strzelił w 21. minucie Christoph Baumgartner. Znakomite dośrodkowanie z narożnika boiska posłał Alaba, a pomocnik Hoffenheim skierował piłkę do siatki wewnętrzną częścią stopy. Austriacy po raz pierwszy w historii awansowali do fazy pucharowej Mistrzostw Europy. W 1/8 finału zmierzą się w Londynie z zespołem Włoch.

W drugim rozgrywanym równolegle spotkaniu, Holandia podejmowała w Amsterdamie reprezentację Macedonii Północnej. Ekipa "Oranje" była pewna wygrania grupy, natomiast Macedończycy nie walczyli już o nic i różnica poziomów obu drużyn była widoczna. Wynik otworzył Memphis Depay w 24. minucie, wykańczając szybki kontraatak Holendrów. W drugiej połowie dublet dołożył Georginio Wijnaldum. W 51. minucie wykorzystał świetne podanie Depaya, a kilka minut później dobił strzał Malena. "Pomarańczowi" z kompletem punktów wygrali grupę C, ale na kolejnego przeciwnika będą musieli zaczekać do końcówych rozstrzygnięć.

Wieczorne mecze to zakończenie zmagań w grupie B. Na stadionie w Petersburgu faworyzowana Belgia pokonała walecznych Finów 2:0, choć przez długi czas utrzymywał się remis, co dawało drużynie z północy Europy drugie miejsce w grupie. Belgowie wystąpili w dość rezerwowym składzie i nie forsowali zbytnio tempa. Opór Finów został przełamany w 74. minucie – z rzutu rożnego dośrodkowywał De Bruyne, główkował Vermaelen, piłka odbiła się od słupka, potem od Hrádeckiego, po czym przekroczyła linię bramkową. Wynik ustalił w 81. minucie Lukaku, zdobywając swoją trzecią bramkę w turnieju. W następnej rundzie Belgia jako zwycięzca grupy C zmierzy się z którąś z drużyn z trzecich miejsc.

W tym samym czasie Dania grała przed własną publicznością z Rosją o swoje być albo nie być w Euro 2020. Gospodarze, którzy do tej pory nie zdobyli choć punktu, musieli pokonać swoich rywali i oczekiwać na korzystny rezultat drugiego spotkania. Duńczycy nie weszli w mecz tak agresywnie jak w starciu z Belgią i to Rosjanie prezentowali się lepiej. W końcu jednak nadeszła 40. minuta gry, kiedy wspaniałym strzałem popisał się Damsgaard i tysiące fanów na Parken w Kopenhadze oszalało z radości. W 59. minucie katastrofalny błąd popełnił jeden z rosyjskich obrońców, zagrywając piłkę we własne pole karne wprost pod nogi Poulsena. Napastnik nie miał problemu z pokonaniem wysuniętego Safonova i było 2:0. Rosjanie zdobyli bramkę kontaktową po kontrowersyjnym rzucie karnym podyktowanym w 70. minucie. Jedenastkę na gola pewnie zamienił Dziuba. Skandynawowie jednak nie dali rozwinąć "Sbornej" skrzydeł i ponownie podwyższyli prowadzenie. W 79. minucie trzy razy po strzałach Duńczyków fenomenalnie interweniował Safonov i dopiero bomba Christensena sprzed pola karnego okazała się nie do obrony. Gospodarze niesieni euforią kibiców pokusili się o jeszcze jednego gola – wynik ustalił w 82. minucie Maehle. Pełne spotkanie jako kapitan Duńczyków rozegrał stoper AC Milan, Simon Kjaer.

Wszystkie drużyny oprócz Belgii zanotowały po jednym zwycięstwie i o kolejności w grupie zadecydowała mała tabela. Najlepszym bilansem bramkowym mogą pochwalić się Duńczycy i to oni będą w 1/8 finału przeciwnikiem reprezentacji Walii. Trzecie miejsce przypadło Finom, którzy mają jeszcze teoretyczne szanse na awans. Grupę B zamyka drużyna Rosji.

Poniedziałek, 21 czerwca

Grupa C, 18:00 (Bukareszt): Ukraina – Austria 0:1 (21' Baumgartner)

Grupa C, 18:00 (Amsterdam): Macedonia Północna – Holandia 0:3 (24' Depay, 51', 58' Wijnaldum)

Grupa C

1. Holandia 9 pkt; 8-2

2. Austria 6 pkt; 4-3

3. Ukraina 3 pkt; 4-5

4. Macedonia Północna 0 pkt; 2-8

Grupa B, 21:00 (Sankt Petersburg): Finlandia – Belgia 0:2 (74' Hrádecký [sam.], 81' Lukaku)

Grupa B, 21:00 (Kopenhaga): Rosja – Dania 1:4 (70' Dziuba [kar.] – 38' Damsgaard, 59' Y. Poulsen, 79' Christensen, 82' Maehle)