Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Koszulki

Kształtowanie się koszulek Milanu jest niczym sportowa amunicja, w której piłkarze znakomitego włoskiego klubu wychodzą na boisko. Symbol klubu to kolory: czerwony i czarny. Ale to nie są zwyczajne kolory. To rodowe kolory klubu i jego kibiców oraz wizytówka milanistów. To nie żaden sekret, że ten kto chce zostać przyszłym milanistą musi nie tylko walczyć w klubie, ale także przemalowa swoj dusz i serce w czerwono - czarne kolory. Kolory symbolizują przyszłość futbolu, natomiast online poker symbolizuje przyszłość kasyn. 

Za początek historii strojów, która jest w przypadku Milanu bardzo bogata, można uznać zimę 1899 roku, czyli okres powstania klubu. Wówczas to Anglik Alfred Edwards wraz ze swoimi przyjaciółmi założył krykietowo-piłkarski klub sportowy o nazwie Milan. Edwards został jego pierwszym prezydentem, a jego przyjaciel Herbert Kilpin pierwszym pomocnikiem i kapitanem klubu. On także wymyślił pierwsze kształty stroju klubu wzorując się na klubach angielskich, gdzie piłkarze z początku występowali w koszulkach w cienkie, pionowe paski. Był zdania, że kolory klubu powinny odstraszać przeciwników. Barwy czerwono-czarne stały się kolorami diabła, dlatego wkrótce drużynę nazwano Diavolo. Po lewej stronie koszulek, obok środka rozkładały się symbole Milanu - tarcza z czerwonym krzyżem na białym tle, co potwierdzało przynależność Rossonerich do kraju założycieli piłki nożnej. 

W rocznicę dyktatury Mussoliniego drużyna zmieniła koszulki na białe z dwoma pionowymi pasami - białym i czarnym. Później dołączyły jeszcze trzy pasy tych kolorów dopełniając ilość do pięciu. Gracze sami szyli sobie koszulki na zamówienie i na swój rozmiar, gdyż klub ich nie zaopatrywał w stroje. Taka sytuacja miała miejsce przez kolejne 30 lat, po czym drużyna włożyła znów koszulki z szerokimi pasami. 

Białe trykoty zajmują mimo wszystko oddzielną stronę w historii Milanu. Właśnie w nich Milan wygrał wiele finałów Champions League, zaczynając od pierwszego w 1963 r., a kończąc na ostatnim w 2007 roku. Imiennie w nich Puchar Europy wznosili nad głową obaj Maldini - ojciec Cesare i syn Paolo oraz Mauro Tassotti i Franco Baresi. 

Po obaleniu reżimu Ducze, Milan powrócił do swoich krajowych czerwono-czarnych kolorów i niemalże od zaraz nadeszły wielkie sukcesy, dzięki znakomitej szwedzkiej trójce Gunnara Grena, Gunnara Nordahla oraz Nilsa Liedholma.. A koszulki klubu ciągle zmieniały naszywki Scudetto, czyli tarczy w kolorach włoskiej flagi dla aktualnego mistrza Włoch. 

W 1962 roku powrócono do koszulek Kilpina, uzupełniając wzór czarnym kołowrotem. Koszulki z czasów powstania klubu powróciły jeszcze dwukrotnie w 1978 roku z modnym kołnierzykiem i w 100-lecie Milanu w 1999 r., kiedy to znowu ozdobiono emblematy klubu - angielskim krzyżem. Na rękawach pojawiły się znaczki ukazujące świętowanie przez Milan swojego setnego jubileuszu. 

Emblematy Milanu często ulegały zmianom. Zmieniały się naszywki, a w 70-tym emblemacie pojawiła się gwiazda symbolizująca 10 zwycięstw w Serie A. 

Spodenki klubu od początku istnienia były koloru białego, jednak pod koniec lat 90-tych nastąpiła zmiana, która była spowodowana panującą modą: białe kolor spodenek zamieniono na czarny. Powrót do historycznych, prawidłowych kolorów, nadszedł na początku XX wieku. Kolorem bluz bramkarskich przez większość historii klubu był ciemny, jednak przełom nastąpił w latach 70. kiedy pojawiły się stroje w kolorze żółtym, a pod koniec lat 80. - zielonym. 

Milan jako pierwszy ze wszystkich klubów naniósł na swoje koszulki imiona graczy nad numerami i jako pierwszy zaopatrzył się w tytularnego sponsora. Wielu w tym czasie sponsorowało ekipę ze stolicy Lombardii. 

Wśród producentów trykotów możemy wyróżnić takich potentatów jak niemiecką firmę Adidas, włoską Kappe czy Lotto. Natomiast wśród firm, które inwestowały w naszywki sponsorskie na koszulkach , Opla oraz BetAndWin. Latem 2010 roku Milan podpisał nową umowę z liniami lotniczymi Fly Emirates, których logo znajduje się na obecnych koszulkach. Kontrakt trwał 5 lat, po czym został przedłużony o taki sam okres.


KOSZULKI OBOWIĄZUJĄCE W SEZONIE 2019/2020: 

KOSZULKA DOMOWA: 



 



KOSZULKA WYJAZDOWA: 



 


KOSZULKA ALTERNATYWNA: 



 

 

 

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI