Puchar Włoch 1966/67, 1971/72, 1972/73, 1976/77, 2002/03

Abbiati: "Montella to mała katastrofa. Dobrze, że Chińczycy odeszli. Gigio zatrzymał się w rozwoju"

9 sierpnia 2018, 12:22, Ginevra Wywiady
Abbiati:

Christian Abbiati, który niedawno postanowił opuścić stanowisko menadżera klubowego AC Milan i zająć się swoją drugą pasją - motocyklami i swoim sklepem - udzielił wywiadu La Gazzetta della Sport, w którym podsumował rok swojej pracy w klubie i opowiedział o wrażeniach z tej niezbyt udanej - jak się zdaje - przygody: "Musisz pomagać każdemu we wszystkim: trenerowi, dyrektorowi sportowemu, kierownikowi drużyny, piłkarzom, Milanello. Ale to dziwna rola, zawsze na granicy równowagi. Podam przykład: jeśli piłkarz popełni jakieś głupstwo i musisz donieść o tym trenerowi, ryzykujesz, że wezmą cię za kapusia. Słowem, jest to rola bardzo polityczna i zrozumiałem, że nie jest dla mnie. Wiele razy wracałem do domu bardzo zdenerwowany. Fakt, że ciąg dalszy nie nastąpił, to mój wybór. Mirabelli oferował mi przedłużenie umowy, ale odmówiłem. A poza tym nie widziałem siebie w koszuli i krawacie..."

Ale z chińskimi właścicielami jak było?
"Mój błąd polegał na tym, że porównywałem wszystko z dawnym Milanem, który oferował jasne punkty odniesienia. U Chińczyków było natomiast dużo zamieszania w obrębie kierownictwa. Organizacja była zagmatwana, choć starali się, by uchodziła za perfekcyjną. Nie jestem zaskoczony, że tak się to skończyło i z tego względu lepiej, że się skończyło. Moim punktem odniesienia był Gattuso".

Na czym polegała praca z nim?
"Celem było wdrożenie w Milanello dawnych wzorów, z jasnymi zasadami postępowania. Tak czy inaczej, Rino to fenomen. Bardzo mnie zaskoczył jako trener, potrafił dotrzeć do głów zawodników, stymulując ich i motywując. Z dzisiejszym pokoleniem to nie takie proste. Radzę Elliottowi, aby go nie wypuszczał".

Pracowałeś też z Montellą.
"To była mała katastrofa. Poszło źle, bo nikomu nie ufał".

Ocena Mirabellego?
"Pozytywna niespodzianka. To ktoś, kto haruje jak wół. Obserwowałem z bliska całą historię związaną z przedłużeniem kontraktu Donnarummy i muszę powiedzieć, że bardzo dobrze to rozegrał, chroniąc interes klubu. Był jednym z nielicznych, którzy mieli odwagę postawić się Raioli. A poza tym postawił na Gattuso i wygrał ten zakład".

A propos Donnarummy: wychodzi na to, że czeka go rywalizacja z Reiną.
"To do pogodzenia. Meczów jest bardzo wiele. Mogą współistnieć, rywalizacja może Gigio wyjść na dobre. Dla niego najlepszą rzeczą jest pozostanie w Milanie, także dlatego że zmienił się trener bramkarzy i chciałbym go zobaczyć w innym systemie pracy. Zasługą Magniego jest to, że doprowadził go do punktu, w którym teraz jest, ale Gigio już się nie poprawił. Przestał się rozwijać".

Do Milanu powrócili twoi dawni przyjaciele. O Leonardo powiedziałeś kiedyś, że jego przejście do Interu wprawiło cię w zakłopotanie.
"Było nam przykro, bo to było coś nieoczekiwanego. Ale mogę wam powiedzieć, że w szafie trzymam tylko dwie koszulki z autografami: Maldiniego i Leonardo. To daje do zrozumienia, co o nim myślę - tak sądzę".

Idealnie - masz koszulki obecnego kierownictwa.
"Maldini i Leonardo to dwaj przyjaciele i wielcy profesjonaliści, którzy znają się na swojej pracy. To właściwi ludzie, z którymi można budować coś od nowa, bo znają Milan bardzo dobrze. Jako milanista chciałem absolutnie zobaczyć Maldiniego wewnątrz klubu, a kiedy przyszedł Leo, powiedziałem sobie: «Teraz przyjdzie też Paolo»".

A przyszli także Higuain i Caldara.
"Higuain to strzelec, którego brakowało. Jestem zaskoczony, że Juventus dokonał tej operacji. To Milan na niej skorzystał".

Wszystko zaczęło się od Bonucciego.
"Prawdopodobnie obiecano mu coś, co nie zostało dotrzymane. Ale zasługą Leo jest rozwój Romagnoliego. Jak zawsze praca przynosi owoce". 

29 komentarzy
Musisz być zalogowany, aby komentować
acmti__
acmti__
9 sierpnia 2018, 17:58
Od razu czuć że zwykły chłop, który nie marnuje słów.
1
Son Goku
Son Goku
9 sierpnia 2018, 16:26
Bardzo dobry wywiad....w końcu coś prawdziwego i szczerego w 150%!!!!
9
matten
matten
9 sierpnia 2018, 15:59
Zaskakująco szczera wypowiedź, ale nie zgadzam się ze wszystkimi tezami, które tu padły. Jeśli chodzi o "China Milan" to łatwo mądrzyć się po fakcie, a prawda jest taka, że większość z nas przyjęła zmianę właściciela z dużą ulgą. Co do oceny trenera Montelli pełna zgoda, choć w moim mniemaniu zgubiła go nie nieufność, a nieustanne eksperymenty i brak stabilizacji w pierwszym składzie. Jeśli chodzi o ocenę duet Fassone/Mirabelli to mam odmienne zdanie; jak dla mnie duet FiM spisał się co najwyżej przeciętnie i to również dzięki ich decyzjom zawdzięczamy słaby rezultat końcowy w poprzednim sezonie. Jeśli chodzi o fragment dotyczący Donnarummy to jest w tym sporo racji, ale z drugiej strony chyba jeszcze za wcześnie, aby wyrokować jak potoczy się jego kariera. Jak dla mnie chłopak nie udźwignął presji związanej z wysokim kontraktem i stąd ten spadek dyspozycji... być może rywalizacja z Reiną będzie miała na niego zbawienny wpływ i po sezonie uda się go dobrze sprzedać :)
1
WeahYeah
9 sierpnia 2018, 18:24
Odnośnie Gigiego o nic nie wyrokuje w wywiadzie? Co najwyżej snuje nadzieję że nowy trener + konkurencja wyjdzie mu na dobre? Nie wiem nie znam się może źle to czytam?
0
matten
matten
9 sierpnia 2018, 19:21
No tak, trochę sobie dopowiedziałem, aczkolwiek różnie można rozumieć tę frazę, że Donnarumma przestał się rozwijać :) Ja żywię głęboką nadzieję, że poważna konkurencja dobrze zrobi naszemu młodemu golkiperowi i będzie szlifował swoje braki, a po sezonie sprzedamy go za dobre pieniądze :)
0
PaoloACM
PaoloACM
10 sierpnia 2018, 01:58
Bramkarz z 6mln pensja raczej na lawie nie usiadzie a jak nawet go posadza to watpie zeby go to zdopingowalo w koncu 6mln dostanie tak czy inaczej. Nie oszukujmy sie jesli Gigio przegra rywalizacje z Reina (co jest mozliwe) to w przyszlym sezonie zostanie sprzedany. Milan zeby uciec z pod gilotyny (czytaj oddac go za becen) musial dac mu taki kontrakt (patrz cwaniaczek Riaola) ale jesli chlopak nie zacznie sie polepszac to nie beda go trzymac za 6 baniek na sezon. Chyba ze zdecydowalby sie na obnizke w co watpie (patrz Riaolo).
0
ACstach
ACstach
9 sierpnia 2018, 14:30
Szczerze, konkretnie, bardzo fajny wywiad Abbiatiego. Piękny pocisk na Montelle. Co do Donnarummy to tak jak napisał adamos, stanął w miejscu bo go przysypały z góry miliony euro.
6
gorylmagila
gorylmagila
9 sierpnia 2018, 13:45
Czasami uważam że Dolar ma wywalone na podniesie swych umiejętności. Kasa zgadza się to po co rozwijać się.
2
milan2002
milan2002
9 sierpnia 2018, 14:30
Gdyby chodziło tylko o kasę to odszedłby do PSG w zeszłym roku. Oferowali mu przecież 12mln.
0
gorylmagila
gorylmagila
9 sierpnia 2018, 14:37
Nie wiem ile teraz zarabia bo nie pamiętam ale chyba z 8-10. Podwyżka niewiele większa a presja kolosalna. Działacze w PSG zjedliby go gdyby robił takie numery jak w Milanie. Dostałby łatkę bramkarza o niepewnych interwencjach i to byłby jego ostatni sowity kontrakt. Zresztą kto chciałby płacić partaczowi grubą kasę ...
0
WeahYeah
9 sierpnia 2018, 18:18
Zarabia 6, ale z założenia na pewno lepiej mieć 20 tysi w Polsce i bratem któremu skapnie 8 tysi niż się ruszać do Niemiec za 9500 ojro .. tak tłumacząc na Polskie normalne realia. Generalnie to miłość udawana na 2-3 lata ... chyba że pozbędzie się Grubego z tego związku, bo w jego przypadku to istna Bunga Bunga
1
adamos
adamos
9 sierpnia 2018, 13:37
daliśmy Dollarowi parę zielonych i stanął, nie miał konkurencji teraz ma konkurencję więc ruszy w trening. Jestem ciekaw który zawodnik coś nabroił???
0
zwl
zwl
9 sierpnia 2018, 13:21
Ginevra dziękuje za kolejne tłumaczenie na wysokim poziomie. Znakomity, merytoryczny choć krótki wywiad rzucający trochę światła na to co działo się i dzieje obecnie w klubie.
16
patoo_07
patoo_07
9 sierpnia 2018, 13:07
Zaraz Montella się odezwie, że wszyscy tylko krytykować potrafią.
3
Meloon
Meloon
9 sierpnia 2018, 12:57
Jedna z najbardziej niedocenianych postaci w historii Milanu, zawsze wierny, zawsze świetnie się czyta Jego wywiady. A niektórzy nawet nie potrafią poprawnie zapisać Jego nazwiska.
14
lyndonmilan1
lyndonmilan1
9 sierpnia 2018, 13:10
Mój ulubiony bramkarz zaraz po Didzie, niestety zawsze był w cieniu Buffona a moim zdaniem nie był wiele gorszy od Gigiego.
2
MK92
MK92
9 sierpnia 2018, 12:55
No i to co powiedział Abbiati wiele wyjaśnia. Stokroć wolę takie wywiady niż kolejne okrągłe słówka, które mają na celu tylko omamić kibiców.
10
hyrus13
hyrus13
9 sierpnia 2018, 12:46
Bonucci zrobił robotę z Romkiem i osobiście mu za to dziękuję. Gigio się przestał rozwijać i każdy to widział. Może to sytuacja związana z napięciem na lini Raiola-Klub i Gigo-Kibice, a może jest tak jak mówi Abiatti. Może być też tak, że nie jest takim talentem jakim zdaje się być.
1
lyndonmilan1
lyndonmilan1
9 sierpnia 2018, 13:08
Chyba mu chodziło o to że dzięki Magniemu jest takim bramkarzem jakim jest ale przestał się przy nim rozwijać, więc zmiana trenera bramkarzy może mu wyjść na dobre, dlatego powiedział że chce go zobaczyć w innymi systemie pracy z innymi trenera. Nigdy nie powiedział że Donnaruma nie jest talentem wręcz przeciwnie
6
hyrus13
hyrus13
9 sierpnia 2018, 14:32
Ja wiem, że mu nie chodziło o to. Od "Gigio się..." to już może "głośne" zastanawianie się.
0
lyndonmilan1
lyndonmilan1
9 sierpnia 2018, 16:31
Sorry to ja nie widziałem krotkie Pisze żeby czytać że zrozumieniem a sam tego nie czynie Pozdrawiam
1
lyndonmilan1
lyndonmilan1
9 sierpnia 2018, 16:33
Kropki *
0
Owiec
Owiec
9 sierpnia 2018, 12:39
Jestem ciekaw czy coś Chińczycy odpowiedzą na zarzuty Abbiatiego o duże zamieszanie
0
hyrus13
hyrus13
9 sierpnia 2018, 12:44
A oni odpowiedzieli na cokolwiek? Mieliśmy tylko jakieś liściki i tyle.
1
hyrus13
hyrus13
9 sierpnia 2018, 15:02
Chinczycy nie istnieja to jak maja odpowiadac , to byli podstawieni goscie...
0
AdamoX
AdamoX
9 sierpnia 2018, 12:33
Konkretnie odpowiedział na każde pytanie fajny wywiad
8
maciekpl
maciekpl
9 sierpnia 2018, 12:32
Mocne... Ale za takim Milanem tęsknię. Bezkompromisowym, bezpośrednim, z jasnymi zasadami i wartościami!!! FORZA!!!
9
Diavo
9 sierpnia 2018, 12:31
Aż milo sie to czyta, bez owijania w bawełnę, dobry byłby z niego asystent
6
karp_fso
karp_fso
9 sierpnia 2018, 12:26
Abbiati mówi jak jest.
1

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się