SCUDETTO


AC Milan przeciwko rasizmowi: nowa inicjatywa klubu

20 września 2019, 23:31, Ginevra Aktualności
AC Milan przeciwko rasizmowi: nowa inicjatywa klubu

AC Milan poinformował na swojej stronie internetowej o utworzeniu specjalnej jednostki, która - przy wsparciu zewnętrznych konsultantów - będzie się zajmowała walką z przejawami rasizmu we włoskiej piłce. Jednostka ta przygotuje program działań, które będą miały na celu uwrażliwienie opinii publicznej na problem rasizmu, monitorowanie oraz mierzenie się z rasistowskimi epizodami oraz zachowaniami w mediach społecznościowych i na stadionie. Prace na projektem trwają już od dawna, klub zdecydował się jednak przyspieszyć jego wdrożenie ze względu na ostatnie wydarzenia na kilku włoskich stadionach, które wpłynęły negatywnie na reputację włoskiego systemu piłkarskiego i jego krytyczny odbiór w mediach krajowych i zagranicznych. Start programu przewidziano już w meczu derbowym. Oba kluby wspólnie będą chciały wyrazić swoja solidarność z ofiarami zachowań rasistowskich. Mecz zostanie rozegrany pod hasłem "Derby against Racism", czyli "Derby przeciw rasizmowi". Przed meczem piłkarze obu drużyn wspólnie zapozują do zdjęcia ze specjalnie na tę okazję przygotowanym transparentem. Klub podkreśla, iż inicjatywa idzie w parze z wartościami Milanu, który wypromował wielu graczy pochodzących z różnych kultur i narodów. Wystarczy wspomnieć Ruuda Gullita, pierwszego czarnoskórego zdobywcę Złotej Piłki w historii Milanu, czy też Geroge'a Weah, pierwsze zdobywcę tego trofeum rodem z Afryki.

Dyrektor Milanu, Ivan Gazidis powiedział: "Włoska piłka musi dokonać rachunku sumienia i przyjąć zdecydowaną postawę przeciwko zachowaniom rasistowskim. Milan będzie pełnił w tym temacie rolę lidera, promując zasadnicze wartości, które dotyczą wszystkich ludzi. Piłka nożna ma wielkie możliwości, aby służyć przykładem jedności i gry zespołowej. Różnorodność, akceptacja i tolerancja wzmacniają siłę drużyny, klubu i całego społeczeństwa. Mamy zatem moralny obowiązek zrobić co w naszej mocy, aby zmierzyć się z tym problemem. Derby przeciw rasizmowi? Tym pierwszym, bardzo ważnym krokiem chcemy jasno pokazać, że będziemy proaktywni i podejmiemy wysiłek w walce z rasizmem w piłce nożnej. Te wartości wznoszą się ponad rywalizację piłkarską. Cieszymy się, że również Inter wesprze naszą inicjatywę".

Prezes Paolo Scaroni dodał: "Jestem dumny, że Milan podejmuje działania, aby zmierzyć się z jedną z najważniejszych kwestii w naszym sporcie i społeczeństwie. Jesteśmy klubem, którego oddziaływanie medialne jest bardzo duże. Jestem pewien, że możemy odegrać ważną rolę w walce z rasizmem".

16 komentarzy
Musisz być zalogowany, aby komentować
MrCostacurta
MrCostacurta
21 września 2019, 11:24
Przecież każdy wie że tu nie chodzi o to że kibice są rasitami tylko że w ten sposób łatwo zdekoncentrować zawodnika i włynąć na jego psychikę lub po prostu bezmyślnie obrazić. Wystarczy czasem jeden imbecyl na trybunach i zaraz tysiące ludzi zachowuje się tak jak on. Przykładem są parlamentarzyści. Każdy z osobna jest dobrze wychowanym, kulturalnym człowiekiem a jak usiądą w ławach sejomych to buczą, gwiżdzą, klną itp.
1
AcMati2
AcMati2
21 września 2019, 09:31
Gazidis to niech się w końcu o mercato wypowie a nie o wszystkim w koło, tylko nie o tym co najważniejsze.
1
MK92
MK92
21 września 2019, 09:30
Mam nadzieję, że pan Gazidis równie energicznie będzie przysparzał Milanowi nowych sponsorów.
Edytowano dnia: 21 września 2019, 09:35
1
GiveMeReason
GiveMeReason
21 września 2019, 09:02
Szkoda ze na boisku nie sa takimi liderami
0
Mieszko
Mieszko
21 września 2019, 08:45
Drużyna powinna zejść z boiska jeśli jej piłkarz jest atakowany przez kibiców w kontekście rasowym
0
grzesiekpl88
grzesiekpl88
21 września 2019, 09:01
Co? Wtedy byś miał takie wybryki w każdym meczu i walkowery bo by podłapali, że to skutkuje. Za takie wybryki zamykać trybunę na 1 mecz, później 3, 5 i nawet cały sezon to się idioci nauczą. A jeśli się da wyłapać to paru gościom co mecz wlepiać dożywotnie zakazy.
0
Nereo
Nereo
21 września 2019, 08:40
W pełni popieram inicjatywę i mam nadzieję, że pójdą za nią konkretne działania. Byłbym dumny gdyby Milan stanął na czele frontu walki z rasizmem na boiskach Serie A. Skupmy się na piłce, a nie na kolorach.
1
dysha1992
dysha1992
21 września 2019, 07:52
Inicjatywa bardzo dobra, tym bardziej że jak przegramy to przynajmniej będzie że zrobilismy coś dobrego dla społeczeństwa.
Ale jak ktoś już wcześniej wspomniał, że derby to taki mecz gdzie zwykle drużyna, która wczesniej notowała gorsze wyniki wygrywa. Tego się trzymajmy!
0
pazioni
Moderator pazioni
21 września 2019, 05:59
Forza Milan
0
kozik___13
kozik___13
21 września 2019, 01:46
No to rasizm
1
AdrianoGalliani
21 września 2019, 13:44
1
AdrianoGalliani
21 września 2019, 00:25
AC Milan przeciwko rasizmowi: Kessie wystawiony na listę transferową. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
3
symbolic
symbolic
21 września 2019, 00:19
Rasizm to gó...o, owszem. Z drugiej strony nie można zapominać, że: "gó...o występuje w różnych odcieniach" - Peter Steele.
Edytowano dnia: 21 września 2019, 00:22
2
KennyDracula
KennyDracula
21 września 2019, 00:59
Najlepszym dowodem na to jest Twój komentarz.
4
grzesiekpl88
grzesiekpl88
21 września 2019, 09:03
@up - kolega raczej nawiązał do tego, że rasizm dotyka nie tylko czarnoskórych (vide RPA chociaż) i ma rację akurat.
1
KennyDracula
KennyDracula
21 września 2019, 00:18
Brawo. Rasizm na włoskich stadionach to zjawisko tragiczne i niedopuszczalne. Duch sportowej rywalizacji musi opierać się na wielostronnym szacunku, między piłkarzami, kibicami, instytucjami i wszystkimi innymi podmiotami związanymi z piłkarskim środowiskiem. Rasizmowi mówimy stanowcze NIE!

Tak jak prezes Scaroni jestem dumny, że mój Klub przejmuje inicjatywę w tej kwestii i mam szczerą nadzieję, że walnie przyczyni się to do wykorzenienia takich nagannych postaw w świecie piłki nożnej.

Wyniki wynikami, gra grą, ale futbol to nie tylko boisko. To również pewne autoteliczne wartości, które w dobie milionowych obrotów bywają marginalizowane. Nie możemy na to pozwolić. Odczuwam ogromne zadowolenie z faktu, że AC Milan identyfikuje się z tymi wartościami i zdecydował się stać na ich straży.
4

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się