MILAN – BOLOGNA 0:1
Rossoneri bez Pucharu Włoch...
Agencja Reuters w czwartek przed południem poinformowała, że z władzami Lega Serie A skontaktowały się cztery międzynarodowe fundusze private equity, zainteresowane zawarciem umowy inwestycyjnej. Mowa o: Apax Partners, Three Hills Capital Partners, Carlyle Group (CG.O) i Searchlight Capital. Przedstawiciele wszystkich firm odmówili oficjalnego komentarza w tej sprawie, tak samo jak Lega Serie A. W szczególności trzy pierwsze fundusze, według źródeł Reutersa spotkały się już z zarządem włoskiej ekstraklasy i są gotowe do złożenia wstępnej propozycji współpracy. Reuters dodaje, że umowa o wartości 1,7 mld euro złożona przez CVC Partners została odrzucona z powodu sprzeciwu takich klubów jak Juventus i Lazio. Pod koniec 2021 roku, hiszpańska Primera División zawarła umowę na 2,1 mld euro z CVC Partners. Na jej mocy, Primera División zrezygnuje z określonej części przychodów generowanych z praw telewizyjnych przez następne 50 lat, podczas gdy hiszpańskie kluby otrzymają natychmiastowy zastrzyk finansowy.
Widzę myślenie rodem z Polski, byle dziś było, a jutro jest za milion lat.
No właśnie, dostaniesz kasę i robisz rozwój.
Liga większa, bardziej medialna, większe zyski.
Tylko pytanie, czy te pieniądze zabrane na 50 lat przez inwestora, nie byłyby większe, gdyby liga rozwijała się w wolniejszym tempie?
Widzę tu pokłosie wywiadu z Maldinim, który mówił że jest malutka szansa na gonienie Anglii, czy to dobry pomysł? Na moje nie bo:
1) Italia jest jak Polska i kasa zostanie zjedzona przez kontrakty i głupie transfery
2) Mimo gigantycznej kasy, brak kasy na rozwój :)
3) Nieuczciwy podział pieniędzy. Najwięksi (Juve, Inter, Milan, Roma, Napoli) zgarną 50-60% (o ile nie więcej), a reszta do podziału na 14-15 ekip.
Jak chcą gonić Anglię, to niech robią tak jak w Anglii.
- Tylko pytanie, czy te pieniądze zabrane na 50 lat przez inwestora, nie byłyby większe, gdyby liga rozwijała się w wolniejszym tempie? - Myślę, że jest to do oszacowania. Jak pisałem wyżej, wszystko zależy ile procent chce inwestor.
1) Też widzę pewne analogie :D Natomiast mamy w lidze coraz więcej zagranicznych inwestorów, którzy potrafią wykorzystać takie okazje. Z tekstu wynika, że zablokowały to ekipy mające włoskich właścicieli.
2) Nie rozumiem, chyba, że to wynikowa pkt. 1.
3) I to wg mnie jest największy problem. Poza tym kasa byłaby wypłacana z góry? Jeśli tak, to co z tymi, którzy awansują, za 5, 10 czy 15 lat.
Swoją drogą czy my gonimy Anglię czy dystans pomiędzy PL a Serie A się zwiększa?
Punkt 2
Chodzi o to, że dostaną kupę szmalu, a wyjdzie na to, że go "nie będzie". Zostanie wydany na cokolwiek, byle nie na rozwój klubu.
Trzeba jasno napisać, że kluby włoskie są zacofane rozwojowo. Brakuje stadionów, systemu szkolenia, wprowadzania młodych, dodatkowo system podatkowy działa na korzyść zawodników spoza Italii.
Gdyby był nakaz wydania pieniędzy na rozwój klubu, to ok nie se biorą teraz kasę, bo coś z tego będzie, ale inaczej to kasa spalona w piecu.
Oczywiście znajdą się sztuki, które to wykorzystają do rozwoju, ale to jednostkowe przypadki.
Punkt 3
Rzeczywiście, zapomniałem, że to kasa na 50 lat, więc z automatu będzie zamrożona i dzielona na dany sezon, co jeszcze bardziej zwiększa bezsens operacji.
Dystans finansowy i organizacyjny Anglia zwiększa nad każdym. W Italii jeszcze bardziej się izolują od rozwoju choćby przez promowanie zagranicznych zawodników, puchar Włoch i jego formułę czy śmieszny proces wprowadzania juniorów.
Ogólnie w tej ostatniej kwestii Anglia nie jest ideałem, ale poprzez twarde przepisy, z upadającego giganta wznieśli się na wysoki poziom (chodzi o repkę).
Kończąc długi wywód.
2 mld euro na 50 lat, na 20 drużyn. Daje nam to 20 mln rocznie na drużynę.
Czy to kasa zmieniająca obraz w trakcie mercato? Nie bardzo.
Ale to jest kasa, która pompowana w szeroko rozumiany rozwój da wymierne korzyści :)