Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu!
Inter - Milan 0:3! Rossoneri w finale Pucharu Włoch!
Scudetto i powrót do Ligi Mistrzów to dwa bardzo ważne czynniki, które poprawiły sytuację finansową Milanu. Jak informuje Football Benchmark, Rossoneri w ubiegłym sezonie uzyskali 269 mln euro całkowitych przychodów operacyjnych (wzrost o 16%).
Milan ze sprzedaży biletów uzyskał 33 mln euro, co jest jednym z najwyższych wyników ostatnich dziesięciu lat. Przychody z tytułu transmisji nieznacznie spadły osiągając poziom ok. 44 mln euro, wliczając w to wpływy z UEFA. W ostatnich trzech latach przychody komercyjne były głównym czynnikiem wzrostu, osiągając poziom 104 mln euro w sezonie 2021/2022. Umowy z PUMA oraz Fly Emirates łącznie dały przychód w kwocie 30 mln euro.
Pozostali sponsorzy wygenerowali ok. 27 mln euro, do czego głównie przyczyniły się BitMex i Wefox (odpowiednio 5 i 7 mln euro). Ponadto przychody z merchandisingu i licencji wzrosły ponad dwukrotnie do łącznej kwoty 25 mln euro. Koszty pensji dla kadry pozostały na stabilnym poziomie ok. 170 mln euro, biorąc pod uwagę oszczędności na wynagrodzeniach dla Gianluigiego Donnarummy i Hakana Çalhanoğlu.
Pożegnanie tej dwójki graczy zrekompensowało dodatkowe koszty wynikające z transferów przychodzących i przyznanych premii dla drużyny. Wzrost przychodów w połączeniu z rygorystyczną strategią kontroli kosztów doprowadziły do znacznej poprawy rentowności w ciągu ostatnich dwóch sezonów. Wartość kadry Milanu na dzień 1 stycznia 2023 roku wyniosła 693 mln euro. Wartość niektórych zawodników (Leão, Kalulu i Tonali) miały tutaj bardzo duży wpływ.
Man City (731 mln euro)
Real Madryt (714 mln euro)
PSG (670 mln euro)
Bayern Monachium (627 mln euro)
AC Milan (269 mln euro)
Ajax (189 mln euro)
FC Porto (144 mln euro)
Trabzonspor (59 mln euro)
Przepaść...