SCUDETTO


LGdS: Fonseca nie rotuje składem. Milan z najmniejszą rotacją wśród dużych europejskich klubów

4 października 2024, 00:08, Redakcja Aktualności
LGdS: Fonseca nie rotuje składem. Milan z najmniejszą rotacją wśród dużych europejskich klubów

Rymowanka Fonseki zaczyna wbijać się do głowy: Maignan, Royal, Gabbia, Tomori, Theo, Fofana, Reijnders, Pulisic, Morata, Leão, Abraham. Tak wygląda wyjściowy skład i po wrześniowej przerwie na mecze reprezentacji zaszły tylko trzy korekty: jedna z Calabrią od początku meczu, druga z Pavloviciem, trzecia z Loftusem-Cheekiem. Bardzo niewiele. Jeśli weźmiemy pod uwagę największe kluby w Europie, to wyjdzie, że Milan jest drużyną z najmniejszą liczbą zmian – podsumowuje LGdS.

Od początku września Fonseca nigdy nie wystawił w podstawowej jedenastce Jovicia, Okafora, Musaha, Thiawa i Chukwueze. Pozostali trenerzy dokonywali różnych wyborów: niektórzy zmienili graczy w krajowych pucharach (Conte i Arteta) lub zorganizowali regularną rotację (Flick i Italiano). Ranking zawodników, którzy wystąpili w pierwszym składzie, w ostatnim miesiącu wygląda następująco: Milan – 14, Bayer i Atalanta – 16, Juventus i Bayer Leverkusen – 17, PSG – 18, Real Madryt i Bologna – 19, Inter Mediolan i Barcelona – 20, Liverpool i Arsenal – 21, Manchester City i Napoli – 22. Ranking minut rozegranych przez 11 najczęściej używanych zawodników, tym razem ograniczony do włoskich drużyn Ligi Mistrzów plus Napoli, daje takie same odczucia: podstawowa jedenastka Milanu rozegrała 2580 minut. Inter i Juventus nie osiągnęły 2300.

Dlaczego tak się dzieje? Fatalny początek Milanu wiele wyjaśnia. Znajdujący się w trudnej sytuacji Fonseca podjął decyzję: ustalić jedenastkę i polegać na niej. Zrozumiał, że Gabbia będzie odpowiednim graczem w defensywie i nigdy nie oglądał się za siebie. Wybrał ustawienie 4-2-3-1 z bardzo konkretnym trequartistą – Moratą lub Loftusem-Cheekiem – i nigdy więcej nie zmienił zdania. Zatem Milan to dziś zespół składający się z 10 pewnych starterów i niezbadanej karty do głosowania: Emerson Royal czy Calabria, która pójdzie w ruch zakończeniu kontuzji u Włocha.

Pytanie brzmi: jakie mogą być skutki uboczne? Obecnie urazy są w dużej mierze pod kontrolą, poniżej średniej w porównaniu z zeszłym sezonem: ci, którzy grają, z logicznymi wyjątkami, takimi jak przemęczenie Calabrii czy ostrożność wobec Moraty, nie mają kłopotów. Bardziej aktualne w tej chwili są wątpliwości odnośnie gotowości zmienników, którzy w przypadku braku regularnych występów, ryzykują utratę kondycji i morale. Chukwueze po wejściu na boisko w Leverkusen nie pokazał nic szczególnego, Musah ryzykuje utratę rytmu: nie jest typem zawodnika, który daje z siebie wszystko przez 15 minut. Okafor miał problemy fizyczne, ale nie zagrał nawet na Euro 2024 w barwach Szwajcarii: stracił ciągłość gry. Przy dwóch meczach w tygodniu nie może to trwać długo: potrzebni będą Calabria, Pavlović, Musah, Chukwueze, Okafor i Jović. Fonseca na kartce z dobrymi intencjami na październik musiał wyraźnie napisać: zwiększyć rotację w zespole.



26 komentarzy
Musisz być zalogowany, aby komentować
Vol'jin
4 października 2024, 16:02
a różowa gazeta to mecze ogląda? Bo ostatnio to Tijani gra na 10 a Loftus jest na pivocie

z Leverkusen Loftus grał na prawym pivocie, Tijani wyżej (heatmapy też to pokazują)
0
muamba_kabumba
muamba_kabumba
6 października 2024, 17:35
My mamy ewidentnie niedostosowany ŚP personalnie do tego co Fonseca chce grać. Tutaj zakup ala Ricci lub przywrócenie do łask Bennacera to powinno być obligo.

W obecnej formie taki zawodnik jak Loftus - Cheek jest nam kompletnie niepotrzebny bo to nie jest odpowiedni profil na pivota (gdzie aspekt fizyczny mamy już obstawiony w postaci Fofany a brak nam dystrybutora poza Reijndersem) a jak gra na 10 to każdy widzi. Najlepsze jest to, że nasz zarząd po Fofanie chciał się wpakować w zakup kolejnej 8 bo przecież mierzyliśmy w Rabiota lub Kone ^^
Edytowano dnia: 6 października 2024, 17:36
0
jasiom22
jasiom22
4 października 2024, 14:22
Szalona narracja. Brak rotacji to raczej kwestia wąskiej i nie równej kadry niz trenera.

Co jak co, ale to akurat jedna z rozsądniejszych decyzji Fonseci ze chce wyklarować podstawową jedenastkę zanim przejdzie do rotacji - jezeli będzie miał kim. Poki co są kontuzje, i niebywale zawodzący Milan Futuro.
0
Victor Van Dort
Victor Van Dort
4 października 2024, 12:25
Rotacja w piłce to bardzo ważki temat. Jak wszędzi i jak zawsze, mamy zwolenników oraz jego przeciwników. Ci drudzy wskazują wiele niedoskonałości tego sytemu. Implementowanie go zmniejsza zgranie drużyny, w efekcie czego gorzej rozumieją się na boisku i popełniają więcej błędów. Nieustanna wymiana ogniw nie ulepsza współpracy pomiędzy poszczególnymi formacjami. System rotacyjny może być postrzegany źle, jeśli zawodnicy nie mają silnej psychiki. Bo nawet dobra gra nie jest w stanie zapewnić miejsca na stałe. „Jesteś w dobrej formie i nagle słyszysz, że nie ma Ciebie w kadrze meczowej – to potrafi być frustrujące” – zauważał były obrońca Liverpoolu Jamie Carragher. Zawodnicy są niepewni występu od pierwszej minuty, a to ma swoje przełożenie na ich postawę na boisku. Rotację ostro krytykował były bramkarz „The Reds” Bruce Grobellar nazywając go nielogicznym. „Stosując system rotacyjny trzeba cały czas wygrywać. Nie można przegrać, zmienić składu i wygrać, tylko po to, żeby ponownie powrócić do przegrywającej jedenastki. To nie ma sensu”. To są zagrożenia wynikające z wybrania takiej opcji. Tak czy inaczej krytykując system rotacyjny trzeba brać pod uwagę jego zalety, których jest więcej aniżeli wad.

O ile ujemna cecha charakteru tj. słaba psychika zdaje się być nie do podważenia (gdyby wszyscy mieli silną psychikę, nie mówili byś my o tym), o tyle sprawa zgrania pomiędzy formacjami jest dużo mniejszym problemem aniżeli się wydaje. Kto obserwował treningi wie, że w gierce wewnątrz zespołowej bardzo często w inny sposób układa się skład drużyny. Czasami w trakcie meczu treningowego stosuje się różne warianty ustawienia taktycznego. Dlatego nawet skład określany jako „eksperymentalny” nie zawsze występuje ze sobą po raz pierwszy. Treningi są właśnie po to by zgrywać równe warianty formacji. Dla przykładu z wyjściowej 11stki, coach wyciąga blok defensywny i desygnuje go do gry w 2 zespole, aby zweryfikować ich przeciwko najlepszym pomocnikom i napastnikom.
Ten system ma ogromną zaletę taktyczną. Czyli nieprzewidywalność składu. Rotacja w składzie utrudnienia trenerom przeciwników pracę. To nie takie proste, poukładać swój zespół pod mecz z przeciwnikiem którego składu wyjściowego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy ta w każdym spotkaniu wygląda inaczej personalnie i taktycznie, tak więc nie sposób rozgryźć detali które często decydują o sukcesie.
Kolejny plus dla taktyki rotacji to fakt, że taka drużyna używa całe/większość swoje zasoby tj. dużą liczbę piłkarzy. W takim wariancie, nie ma zawodników „nieogranych”. Żaden z piłkarzy nie traci z rytmu meczowego. Do każdego spotkania przygotowani są wszyscy zawodnicy (lub większość), mają cały czas styczność z walką o stawkę. Nawet więcej, taki model pomaga w wewnętrznej rywalizacji. W aktywną grę włączani są wszyscy,a to buduje morale piłkarzy. To ważne, bo czasami są sytuacje, że gracz pragnie opuścić klub przez mało szans na grę. Ponad to o mocy drużyny stanowi nie tylko wyjściowa 11stka, ale cała kadra czyli też ławka.
Edytowano dnia: 4 października 2024, 12:41
3
Kaka821
4 października 2024, 12:02
Jak wykrystalizuje się już docelowa 11 i gra zacznie jakoś wyglądać to pewnie zaczną się i rotację.
1
k__f__c
k__f__c
4 października 2024, 10:19
Lewa obrona - brak zmiennika
Prawa obrona - kontuzja Calabrii
Defensywny pomocnik - brak zmiennika
Lewe skrzydło - Okafor, człowiek zagadka do tego problemy zdrowotne
Prawe skrzydło - beznadziejny Chukwueze
Atak - przy grze 2 brak zmienników + Morata nie w pełni sił

To gdzie te rotacje miał robić? Zmieniać super wydolnego Reijndersa na Musaha? Ściągać najpewniejszego w te chwili Gabbie i wpuszczać Pavlovicia?

4
Max82
4 października 2024, 11:25
Masz rację nie ma zmienników więc tak będzie, co trener ma zrobić! Chyba ktoś na siłę szuka " dziury w całym " . Jak zarząd zrobił takie transfery to trener gra tym co ma ...
0
MilanHomer
4 października 2024, 09:29
Tyle, że rotacja nie musi oznaczać ławki dla podstawowego zawodnika.
Może zostać zmieniony w trakcie i to też jest forma rotacji.

Porównywać kadrę Interu do Milanu, też nie na miejscu, o reszcie nie wspominając.

"Wybrał ustawienie 4-2-3-1 z bardzo konkretnym trequartistą – Moratą lub Loftus-Cheekiem – i nigdy więcej nie zmienił zdania. Zatem Milan to dziś zespół składający się z 10 pewnych starterów i niezbadanej karty do głosowania: Emerson Royal czy Calabria, która pójdzie w ruch po jego powrocie z kontuzji."
A tu Redakcja chochlik się wdarł. Skoro wybiera między Moratą i Cheekiem oraz Emersonem i Calabrią, to skąd 10 pewnych i wybór między ostatnimi? :)

P.S. Myślałem, że jednak większa jest rotacja, bo trochę żonglował Paulo na początku.
3
Masa
4 października 2024, 09:18
jak dla mnie slabo ze zmiennikami jest po prostu.

ta 11 ktora mamy jest mocna, ale brakuje kogos takiego, kto po wejsciu z lawki rzeczywiscie dalby jakis impuls (chyba, ze morata siedzi akurat).

musah ma przeblyski i w nim widze jakis potencjal,

czukwu dawal nadzieje, ale teraz znowu wrocil do kopania sie po czole... (tutaj podejrzewam kwestia mentalu).

okafor gra w kratke totalna, nie pamietam jego dobrego meczu od 1 minuty, to samo jovic

reszta to zawodnicy defensywni, ktorych wejscie ma jedynie dac odpoczac kolegom, a nie jakos wplynac na sposob gry...
0
dysha1992
dysha1992
4 października 2024, 10:25
Nie da się pamiętać dobrego meczu Okafora od 1 minuty bo w tym sezonie jeszcze takiego nie było
0
marcinomilano
marcinomilano
4 października 2024, 08:48
Chcieliście Sarriego? Macie Sarriego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
Trefniś
Trefniś
4 października 2024, 08:45
Rezerwowi z Leverkusen:
Nava, Torriani, Calabria, Pavlović, Thiaw, Terracciano, Musah, Chukwueze, Okafor, Morata

Rezerwow z Lecce:
Torriani, Raveyre, Terracciano, Jiménez, Bartesaghi, Thiaw, Pavlović, Musah, Loftus-Cheek, Zeroli, Chukwueze, Jović

No ciekawe dlaczego tu nie ma rotacji xD
2
ForzaMilan!!!
ForzaMilan!!!
4 października 2024, 08:40
Kurde zawsze byłem dla reklam na stronie wyrozumiały.. bo reklamy = pieniądze na jej utrzymanie i dla tych co ja prowadzą i poświęcają czas za co kasa się należy.. ale to już momentami dochodzi do tego że reklamy się nie da nie tyle zamknąć co znaleźć i wyciszyć.. no i ja wiem że jest ta cała "wtyczka" ale może jakiś "Patronite" zróbcie? A z części reklam tych irytujących zrezygnować? :P
2
GrandePaoloM3
GrandePaoloM3
4 października 2024, 09:32
Ja już nie korzystam z acmilan.com.pl na telefonie bo mnie krew zalewa od tych reklam, jedna przykrywa drugą, trzeba cofać i z powrotem na stronę to może inną reklamę wylosuje, którą będzie dało się zamknąć. Parodia
1
adamos
adamos
4 października 2024, 08:08
ta miało być będę młodych wprowadzać, będę rozwijać talenty, a tu gorszy beton od Pioliego
0
ósmy
ósmy
4 października 2024, 08:12
Spokojnie, na wszystko przyjdzie czas.
Kiedy Pioli wygrał ostatnio z Interem?
Kiedy Pioli wygrał z kimkolwiek różnicą 3-4 bramek?
W LM nie mogą grać niezarejestrowani, młodzi zawodnicy. A rotację Polego w ligowych meczach przed Pucharami wiadomo jak się kończyły.
Myślę, że wszystkich niejako zaskoczyła krótsza ławka po tym, jak po kiepskim początku musieliśmy przejść na 4-4-2.
Dodatkowo kontuzje i urazy Calabrii, Florka, Okafora, Sportiello, czy Bennacera nie pomagają, by nimi zarządzać.
Edytowano dnia: 4 października 2024, 08:27
4
MilanHomer
4 października 2024, 09:20
ósmy
Jedno ale, jedynymi młodymi którzy nie mogą grać w LM, są Jimenez i Vos :)
Cała reszta może śmiało występować :)
0
pjotr
pjotr
4 października 2024, 08:07
Myślę że to wynika z tego że mamy słabą ławke.

Na śo mamy 1 alternatywę, na po mamy 2 przeciętniaków, ciężko wybrać.
Na innych pozycjach każda zmiana to spore osłabienie.
0
ósmy
ósmy
4 października 2024, 07:46
Zarzuty prasy o ograniczone rotacje w klubie, a tymczasem Yacine Adli z pierwszą bramką dla Fiorentiny w pucharch:)
0
kamilus
kamilus
4 października 2024, 07:41
Pytanie czy za rotację nie można uznać wczesnego "luzowania" podstawowych graczy (tak jak to miało miejsce w meczu z Lecce)? Bo takie wystawianie gracza na 55-60 minut niewiele różni się od rotacji jaką robił Pioli, czyli "podstawa" zaczynająca na ławce + wchodząca po przerwie by gonić wynik. Chyba że dodatkowe 5-10 minut w meczu robi aż taką różnicę?
3
Alessio_re6
Alessio_re6
4 października 2024, 15:07
Lewandowski bodajże kilkukrotnie podkreślał, że ostatnie 20 minut jest najbardziej męczące i wyniszczające dla organizmu. Coś na zasadzie lepiej zejść w tej 65-70 minucie, niż dostać wolne.
1
Rocker
4 października 2024, 07:36
Przecież nie zmienia się zwycięskiego składu!
1
Vol'jin
4 października 2024, 01:29
Akurat na ten moment brak rotacji jest zrozumiały. I sam Fonseca mówił o nabyciu automatyzmów

Bardziej zarzuty to można mieć o późny czas reakcji na zmiany. Choć z Leverkusen były mocno okrojone bo tylko Morata i Chukwu nadawali się do gry. Okafor czy Calabria dzień przed meczem wznowili treningi
4
courtsidelive
courtsidelive
4 października 2024, 00:55
Nowy trener, wielu nowych zawodników, nowa koncepcja gry.

Zakładam, że trenerowi zalezy na wprowadzeniu w życie pewnych standardów, na zgraniu zespołu itp.

Mam nadzieję, że mając to ogarnięte będzie wprowadzał kolejnych graczy do rotacji.
0
AC Kamil
AC Kamil
4 października 2024, 00:24
Wielka trójca ugotowała takie mercato, że aż nie wypada nie korzystać z tych dobrodziejstw na ławce rezerwowych.
3
Alessio_re6
Alessio_re6
4 października 2024, 00:13
Tak jak Pioliego można było krytykować za zmiany, to według mnie aspekt, za który można najbardziej ganić Fonsekę, to właśnie rotacje i zmiany. Można to tłumaczyć średnim początkiem, ale długofalowo nie może to tak wyglądać moim zdaniem.
Edytowano dnia: 4 października 2024, 00:16
2

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się