JUVENTUS – MILAN 2:0
Rossoneri zwiększają stratę do czołowej czwórki...
Milan jest wręcz zobowiązany do pokonania Club Brugge. Pozostanie przy zerowym dorobku punktowym lub chociażby ugranie remisu w dzisiejszym meczu bardzo utrudniłoby kwalifikację do 1/16 finału Ligi Mistrzów i skomplikowałoby dostęp do fazy play-off. Pomijając kwestie finansowe, porażka z czwartą ekipą ligi belgijskiej byłaby poniżająca dla międzynarodowego wizerunku Milanu. Klub z siedmioma triumfami w Lidze Mistrzów nie może znaleźć się na samym dnie tabeli z takimi zespołami jak Sturm Graz czy Slovan Bratysława – podsumowuje LGdS.
Belgów trzeba pokonać, bo w kolejnej rundzie gier ekipę z Mediolanu czeka wyjazd do Madrytu i pojedynek z Realem. To będzie bardzo trudna misja. Rossoneri nie mogą ryzykować sytuacją, w której będą mieć jeden punkt lub nawet zero po czterech kolejkach fazy ligowej Champions League. Dziś wieczorem podopieczni Paulo Fonseki muszą poruszyć tabelę rzutem za trzy punkty, aby pojawić się na Estadio Santiago Bernabéu z mniejszą presją i zagrać o wszystko w czterech ostatnich meczach, które na papierze są łatwe: Slovan Bratysława, Crvena zvezda Belgrad, Girona i Dinamo Zagrzeb. Ile punktów jest niezbędnych do awansu? Ciężko oszacować, ponieważ to pierwszy raz w historii, kiedy mamy do czynienia z 36 zespołami i ośmioma kolejkami. Według niektórych szacunków do play-off wystarczy 10-11 punktów, a 15-16 zapewniłoby wejście do pierwszej ósemki i kwalifikację do 1/8 finału. Wszystko jest w zasięgu, ale we wtorek wieczorem potrzebny jest zdecydowany zwrot akcji.
Club Brugge przegrało u siebie pierwszy mecz z Borussią Dortmund, finalistą Ligi Mistrzów 2024, a w Grazu odniosło minimalne zwycięstwo 1:0 nad Sturmem. To skrajność, ale Brugge jest bliżej Sturmu Graz niż BVB, dlatego Belgowie są w zasięgu Milanu. Nie ma graczy, którzy są rozpoznawalni w Europie, z wyjątkiem bramkarza Simona Mignoleta z Liverpoolu, Andreasa Skov Olsena, duńskiego pomocnika, który reprezentował barwy Bologny w latach 2019–2022, oraz Maxima De Cuypera, belgijskiego lewego defensora, który ponad tydzień temu na Stadio Olimpico strzelił gola Włochom (De Cuyper jest graczem monitorowanym przez Milan). Najbardziej doświadczonym zawodnikiem CB i liderem jest 32-letni Hans Vanaken. Warto tutaj dodać, że Belgowie zostali wyeliminowani przez Fiorentinę w półfinale ostatniej edycji Ligi Konferencji Europy (3:2 i 1:1).
Dla Paulo Fonseki zwycięstwo z Udinese było ważne, bowiem duża część zespołu pokazała, że jest po jego stronie. Czy jest lepsza okazja niż mniejsza liczebność na boisku, aby zagrać przeciwko swojemu szkoleniowcowi? W sobotę na San Siro po czerwonej kartce dla Reijndersa nikt o tym nie pomyślał... Wszyscy zawodnicy włożyli trochę więcej sił w obronę skromnego prowadzenia 1:0. Fonseca musi teraz zapewnić ciągłość wyników. Ważne, aby nie wpaść w ponowny "upadek" jak to miało miejsce po zwycięstwie z Interem i Lecce (porażka z Bayerem Leverkusen). Fonseca nie ma zbyt dobrych relacji z Champions League: 7 wygranych, 5 remisów i 10 porażek w 22 meczach, które rozegrał do tej pory jako trener. Szczyt formy przypadł na fazę grupową 2017/2018, kiedy jego Szachtar pokonał Manchester City. Następnie został jednak wyeliminowany w 1/8 finału przez Romę (nigdy nie uzyskał awansu ponad 1/8 finału tych rozgrywek).
Postanowiłem więc przeanalizować statystyki Leao z ostatnich 3 sezonów + bieżącego, żeby zobaczyć jak bardzo zmieniał się w liczbach od sezonu kiedy został MVP ligi. (Jeśli będzie dużo chętnych to mogę dorzucić dokładne analizy liczbowe, ale wyjdzie z tego długi post, więc narazie pomijam)
Wnioski:
Sezon mistrzowski, w którym Rafa dostał nagrodę MVP nie był dla niego najlepszy pod... żadnym względem.
Jeśli chodzi o bramki lub ich częstotliwość:
1 22/23 – zdecydowanie najlepszy sezon
2 21/22 – porównywalny z przedostatnim ale jednak nieco wyżej
3 23/24 – przegrywa z mistrzowskim tym, że liczby gorsze od xG, czyli więcej marnował.
4 24/25 – obecna kampania to BARDZO słaba skuteczność. Pod tym względem Rafa w tym sezonie zawodzi.
Strzały:
1 24/25 – w tym sezonie Leao strzela najdokładniej póki co
2 23/24 – sezon wcześniejszy był progresem w porównaniu do wcześniejszych
3 21/22
4 22/23 – zdecydowanie najmniej dokładne uderzenia.
Ciekawy wniosek: Im Rafa strzela dokładniej tym gorszą ma skuteczność. Najwięcej bramek zdobywał w jedynym sezonie kiedy ponad połowę uderzeń notował niecelnych. Jakbym miał zgadywać to w ostatnim sezonie i obecnym stara się poprawić celność i przez to mniej w tym jest siły.
Idziemy dalej:
Asysty i podania
1 24/25 – zdecydowany triumf obecnego sezonu – jeśli Leao utrzyma obecną częstotliwość zanotuje wyraźnie najlepszy sezon pod absolutnie każdym względem z tej dziedziny: asysty, xA, celność podań, kluczowe podania, dośrodkowania
2 23/24 – poprzedni sezon był wyraźnie lepszy od pierwszych dwóch analizowanych ale jest póki co też słabszy od bieżącego
3/4 21/22 i 22/23 oba sezony są zbliżone pod tym względem i DUŻO słabsze od kolejnych dwóch kampanii.
Wniosek: Leao od ponad roku regularnie poprawia się pod względem dokładności podań, a także ich faktycznego znaczenia dla zespołu. Mimo, że gra precyzyjniej to zwiększa częstotliwość potencjalnych asyst i zagrożenia pod bramka rywala. Świadczy to o tym, że większa dokładność absolutnie nie bierze się z tego, ze zaczął grać bardziej zachowawczo.
Drybling:
1 24/25 (61.54%)
2 21/22 (60.12%)
3 23/24 (55.47%)
4 22/23 (46.94%)
Poza sezonem 22/23 Rafa trzyma względnie zbliżone i dobre wyniki jeśli chodzi o skuteczność dryblingu. W obecnej kampanii póki co wyprzedza nieco swój wynik z sezonu mistrzowskiego.
Statystyki tzw. defensywne trudno jednoznacznie ocenić: Najwięcej odbiorów zanotował w sezonie 21/22, w którym wypał najgorzej w pozostałych defensywnych aspektach, najwięcej przechwytów notuje narazie w bieżącym sezonie, co rok spada liczba ile razy jest mijany dryblingiem. W tym sezonie póki co z kolei ma najniższy stosunek wygranych pojedynków w powietrzu.
Jako adnotacja – do tej pory w obecnym sezonie 24/25 Rafa 1 złapany na spalonym w tym sezonie co jest tez najniższym (w przełożeniu na minuty) wynikiem w jego karierze. Nie dostał też żadnej kartki, a popełnił łącznie 3 faule – to również w przeliczeniu na minuty jego najlepsze wyniki w karierze do tej pory.
Zobaczymy dzisiaj jak zareaguje Leao i którą jego wersje obejrzymy.
jeśli chodzi o to czy opinia o Leao jest sprawiedliwa czy nie, to odpowiedziałbym sobie na jedno ważne, ale to zajebiscie ważne pytanie... ;-)
kiedy Leao nas faktycznie ostatnio zachwycił (takiego słowa użyłeś w pierwszym akapicie)...
bo ja w tym sezonie może raz byłem pod wrażeniem jego gry.
piłka nożna to sport, w którym ocenia się też zaangażowanie, serce do gry itd, to wszystko buduje emocje u ludzi, które są przecież najważniejsze w kibicowaniu, a nie tylko suche liczby i statystyki. jeśli Leao nie zmieni swojej postawy na boisku, to nie przybędzie mu od tego fanów.
Uczciwie przyznam, że za analizę wziąłem się właśnie dlatego, ze w ostatnich kilku meczach Leao wydawał mi się grać na znacznie wyższej koncentracji niż kiedykolwiek wcześniej. Nie jestem wielkim fanem Fonseci, ale mam wrażenie, że Rafa zaczyna grać bardziej świadomie i nawet jeśli nie strzela bramek to mi się podobał w ostatnich kilku występach po kolei. Statystyki w zasadzie dokładnie to pokazują...
To co szwankuje to porozumienie z trenerem, łagodnie mówiąc Panowie nie pałają się do siebie wielkim entuzjazmem i to po prostu widać, a to dobry omen nie jest.