SCUDETTO


Frekwencja na europejskich stadionach w sezonie 2025/2026: BVB na czele rankingu, Milan czwarty

3 czerwca 2026, 18:31, Redakcja Aktualności
Frekwencja na europejskich stadionach w sezonie 2025/2026: BVB na czele rankingu, Milan czwarty

Żółta Ściana kibiców Borussii Dortmund także w sezonie 2025/2026 pozostaje bezkonkurencyjna pod względem frekwencji stadionowej w rozgrywkach ligowych. W klasyfikacji lig dominuje natomiast Bundesliga, wyprzedzając Premier League, która była liderem tego zestawienia w sezonie 2024/2025. Serie A utrzymuje średnią frekwencję powyżej 30 000 widzów, ale zajmuje czwarte miejsce w tym rankingu, notując spadek wskaźnika zapełnienia stadionów w porównaniu z poprzednim sezonem.

Takie są dane dotyczące frekwencji stadionowej w zakończonym właśnie sezonie, opracowane przez Calcio e Finanza na podstawie nieoficjalnych informacji, danych z TransferMarkt oraz oficjalnych statystyk publikowanych przez kluby i zagraniczne ligi. Analiza pięciu czołowych lig Europy pokazuje dominację rozgrywek niemieckich i angielskich, podczas gdy włoska Serie A spadła na czwarte miejsce, ustępując hiszpańskiej La Liga.

Ranking frekwencji stadionowej 2025/2026 – porównanie lig
Bundesliga – średnio 42 308 widzów na mecz (97,5% zapełnienia stadionów)
Premier League – 41 650 widzów (96,9%)
La Liga – 30 952 widzów (81,4%)
Serie A – 30 082 widzów (83,8%)
Ligue 1 – 27 576 widzów (83,8%)

Ranking frekwencji stadionowej 2025/2026 – porównanie klubów
Największy wpływ na wysokie wyniki Bundesligi miały kluby Borussia Dortmund oraz Bayern Monachium. W sezonie 2025/2026 ich stadiony były regularnie wypełniane, osiągając średnio odpowiednio 81 365 i 75 000 widzów na każdy z 34 meczów ligowych. Na trzecim miejscu znalazł się Manchester United ze średnią 73 975 widzów. Tuż za nim uplasowały się AC Milan i Inter Mediolan, które przekroczyły średnią 73 000 kibiców na mecz i dzieliło je zaledwie 70 widzów. W pierwszej dziesiątce znalazła się również AS Roma ze średnią 61 785 widzów.


#

17 komentarzy
Musisz być zalogowany, aby komentować
ACstach
ACstach
3 czerwca 2026, 20:37
I Cardinale widział i zadowolony. Ten klub ma dalej takie wsparcie kibiców, dalej kochamy te barwy, ale to co z nas robią to kpina dla futbolu, nie tylko dla naszej historii, dla cząstki włoskiej piłki.
1
Conceição
Conceição
3 czerwca 2026, 19:32
OFFTOP:

Dobre wieści napływają! Wydaję się że Ibra odsuwa się lub jest odsunięty od decyzji w Milanie. Nie wziął udziału w spotkaniu z Glasnerem.
12
ACstach
ACstach
3 czerwca 2026, 20:37
I dobrze, niech idzie w reklamy, co innego na boisku, co innego poza.
1
kamilus
kamilus
3 czerwca 2026, 20:40
Teraz robi jakieś reklamowe nagrywki, więc są sprawy ważne i ważniejsze - wróci w marcu by robić kwas w drużynie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
7
Rafał0209
Rafał0209
3 czerwca 2026, 19:07
Niech lepiej zrobią ranking która drużyna zebrała najwięcej gwizdów w sezonie.
11
KacperS
KacperS
3 czerwca 2026, 18:56
W następnym sezonie tak pięknie nie będzie bo curva sud zapowiada protest na przyszły sezon i nie będą przychodzić na mecze
Ale w tym sezonie też tak miało być a wyszło jak wyszło
0
Rossu
Rossu
3 czerwca 2026, 18:54
Taka frekwencja i brak awansu do LM. Lekko mówiąc zostaliśmy wychu..steczkowani przez caly klub, a to nie koniec tej żenady.
0
boguc69
boguc69
3 czerwca 2026, 19:06
nasi kibice beznadziejnie grają w piłkę
0
Rossu
Rossu
3 czerwca 2026, 20:17
Co? xD
0
boguc69
boguc69
3 czerwca 2026, 22:26
a to od kibiców zależy w jakich rozgrywkach gramy czy od piłkarzy? bo gdyby zależało od kibiców to bylibyśmy na poziomie półfinału LM
0
Zero07
Zero07
3 czerwca 2026, 18:49
Serie A pewnie trochę straciło na proteście kibiców Lazio.
1
Gattuso28
Gattuso28
3 czerwca 2026, 18:47
Milan z własnym stadionem,ile więcej by zarobił na tle całego sezonu przy tej frekwencji?Orientacyjnie ktoś policzył?
0
boguc69
boguc69
3 czerwca 2026, 19:14
ty wiesz ile tu jest zmiennych? cena karnetów, cena pojedynczych biletów, cena na różne sektory, cena na mecz ligowy, cena na mecz pucharowy, cena dla vipów...

na samych biletach dużo więcej nie będzie (stadion ma mieć przecież mniejszą pojemność) - chodzi o dodatkowy hajs, który będziemy mogli zarobić dzięki organizacji koncertów, różnego rodzaju imprez itp, niestety ten dodatkowy hajs będzie dzielony na pół
3
hyrus13
hyrus13
3 czerwca 2026, 21:09
Nowy stadion obejmuje całą infrastrukturę wokół. Wszystkie knajpy będą płacić klubom za wynajem. Więc bardzo ciężko to policzyć. Natomiast dramatem jest to, że robimy mniejszy stadion niż średnia frekwencja. To znaczy, że bilety będą droższe.
2
boguc69
boguc69
3 czerwca 2026, 22:22
pomyśleć, że w 1992 roku sprzedaliśmy prawie 72000 samych karnetów...

knajpy to pikuś, prawdziwy pieniądz to m.in. koncerty i strefa hospitality, z których sporo będzie trafiać do kas właścicieli San Siro - taka Taylor Swift potrafiła wyprzedać Narodowy 3 dni z rzędu, Beyonce 2 dni (bilet do strefy VIP gdzie serwowano alkohol kosztował wtedy 1500pln), 2 koncerty w 3 dni grała np Metallica
0
hyrus13
hyrus13
4 czerwca 2026, 09:29
Z tymi koncertami, to wiem czy będzie tak różowo. Przerwa między sezonami jest krótka, więc za wiele tego nie będzie.
0
boguc69
boguc69
4 czerwca 2026, 14:21
czerwiec, lipiec i praktycznie cały sierpień to jest bardzo dużo; niedługo zaczynają się najdłuższe w historii przerwy reprezentacyjne, które będą trwały około 3 tygodni; pogoda we Włoszech jest dużo lepsza niż w Polsce (na Narodowym późną jesienią / w zimę "na zewnątrz" się nic nie dzieje); do tego kiedy tylko możesz starasz się o mecze reprezentacji

i przede wszystkim - masz jedyny taki obiekt w Mediolanie, to nie Londyn, gdzie imprezy możesz organizować mając do wyboru kilka różnych stadionów; zatrudniasz sprawną ekipę eventową i to w ich gestii jest, by San Siro żyło jak najczęściej poza dniem meczowym przez cały rok (na Narodowym są przecież nawet "gale disco polo" czy żużel)

poza tym masz mnóstwo powierzchni wewnątrz stadionu, którą możesz wynajmować na codzień na różnego rodzaju targi, wystawy, pokazy (Narodowy wykorzystuje na to m.in. powierzchnie, na których w trakcie koncertów i meczów są strefy z cateringiem)

i na koniec loże - możesz je sprzedać komuś na cały sezon piłkarski, z rabatem - jak przy karnetach, ale na dodatkowe eventy sprzedajesz je ponownie - ale już temu, kto da najwięcej

taki Dawid Podsiadło miał na Narodowym 80.000 widzów, a przecież obiekt ma na trybunach około 55.000 miejsc... można zrobić biznes? to już dawno nie jest 80pln za bilet wstępu + 20pln na 2 piwa - ludzie wydają na jeden koncert NA OSOBĘ po 800-2000pln
Edytowano dnia: 4 czerwca 2026, 14:30
0

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się