Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
campioni 2022

CdS: Sytuacja Milanu w dziesięciu punktach

25 marca 2018, 15:42, Ginevra Aktualności
CdS: Sytuacja Milanu w dziesięciu punktach

Sytuacja Milanu przedstawiona w dziesięciu puntach przez dziennikarza Xaviera Jacobellego w Corriere dello Sport-Stadio:

1. Jaki jest stan finansów Milanu według ostatnich oficjalnych danych?
Sytuacja finansowa po pierwszym półroczu sezonu 2017-2018 na dzień 31 grudnia 2017 została przedstawiona na spotkaniu rady dyrektorów pod koniec lutego i z jej szczegółami można zapoznać się TUTAJ. Zobowiązania Milan wynoszą łącznie 377,28 mln w czym zawiera się także pożyczka dla klubu od Elliotta. 26 stycznia Milan powierzył Bank od America Merrill Lynch misję refinansowania pożyczki amerykańskiego funduszu, która ma nastąpić do końca kwietnia. Z tego powodu Marco Fassone przebywał w ostatnich dniach w Londynie, aby rozmawiać na temat obecnej sytuacji. 

2. Jak skonstruowana jest pożyczka Elliotta, która musi by zwrócona do października i jaki jest status funduszu Elliott?
Pożyczka jest podzielona na dwie części: 123 mln euro dla klubu (oprocentowanie 7,7%), 180 mln dla właściciela, spółko Yonghonga Li, Rossoneri Sport Investment Luxembourg Sarl (oprocentowanie 11,1%). Całość do zwrotu wraz z odsetkami to 358 mln. Założycielem funduszu Elliott jest przedsiębiorca, obecnie 73-letni Paul Singer. Elliott jest jednym z największych funduszów amerykańskich wysokiego ryzyka, specjalizujących się w operacjach przejmowania długów krajów oraz spółek na skraju bankructwa. Według listy Forbesa, Singer zajmuje 745. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata, a jego majątek jest szacowany na 2,18 mld euro. Elliott w ostatnim czasie toczy boje z francuską spółka Vivendi o przejęcie włoskiego Telecom. Vivendi walczy zaś z Fininvest o Mediaset. Ale to już inna historia. 

3. Czym jest Rossoneri Sport Investment Lux?
Poprzez dwie spółki - jedną z siedzibą w Luksemburgu, drugą z siedzibą w Hongkongu, Rossoneri Sport kontroluje 100% Rossoneri Advanced Limited z siedzibą w raju podatkowym na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. W tej chwili nie wiadomo, kto stoi za Rossoneri Advanced Limited.

4. 13 marca rada dyrektorów Milanu wezwała do podniesienia kapitału zakładowego w wysokości 37,44 mln euro. Czy to prawda, że właściciel musi przelać 10 mln euro natychmiast, w przeciwnym razie Milan ryzykuje utratę płynności finansowej?
Nie, właściciel ma czas na przelanie pieniędzy do 30 czerwca i może to uczynić w ratach - pierwsza powinna zostać przelana do 5 kwietnia. Według źródeł Corriere dello Sport-Stadio Yonghong Li zamierza samodzielnie przelać środki na podniesienie kapitału zakładowego. Gdyby mu się nie powiodło, może liczyć na pomoc Elliotta, który chroni wartość klubu, stanowiącego dla funduszu gwarancje udzielonego finansowania. W razie gdyby pożyczka nie została zwrócona, Elliott może przejąć udziały w klubie, przy założeniu że obecny właściciel nie otrzyma refinansowania.  

5. Do czego potrzebna jest Milanowi pierwsza rata w ramach podniesienia kapitału zakładowego?
Do tego, aby kontynuować zarządzanie klubem do końca obecnego sezonu i zapewnić środki na wszystkie świadczenia. W pierwszych 11 miesiącach chińskiej ery w Milanie nigdy nie zdarzyło się, aby klub nie wywiązał się ze swoich zobowiązań. Klub nigdy nie spóźnił się z wypłatą wynagrodzeń, pieniądze za transfer Andre Silvy zostały przelane z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Grupa zawodników na czele z kapitanem Bonuccim przystąpił do negocjowania ewentualnych premii na koniec sezonu w zależności od osiągniętych wyników. 

6. Jaki wpływ na Milan może mieć bankructwo Jie Andre, spółki należącej do pana Li?
 Żadnego. Jie Andre nie stanowiła gwarancji pana Li w negocjacjach z Elliottem.

7. Z czym wiąże się konieczność podpisana ugody z UEFA w ramach Finansowego Fair Play?
Ugoda ("settlement agreement") to rodzaj porozumienia z UEFA, w którym klub zobowiązuje się do przestrzegania określonych warunków mających na celu powrót do równowagi finansowej. Od 2014 roku w Nyonie zawarto 27 ugód z wieloma klubami, wśród których znalazły się na przykład Manchester City, PSG, Galatasaray, Inter czy Roma. 19-20 kwietnia UEFA spotka się z Milanem. Przewiduje się, że Milan będzie musiał zapłacić 5-10 mln euro kary i kolejne 15 mln w przypadku niewywiązania się z umowy. Inne przewidywane sankcje to ograniczenia mercato, wprowadzenie górnego pułapu wynagrodzeń, ograniczenie liczby zawodników zgłoszonych do pucharów. Nie ma natomiast ryzyka wykluczenia z pucharów. Elliott zapowiedział już Fassone, że w razie potrzeby stanie u jego boku w Nyonie, gwarantując podniesienie kapitału, gdyby pan Li się nie wywiązał. 

8. Prokuratura rozpoczęła zbieranie informacji w sprawie przejęcia Milanu. Co może się wydarzyć?
Po sprawdzeniu informacji prokuratura może sprawę zarchiwizować, ale przejść do kolejnego kroku - podejrzenia popełnienia przestępstwa. To by oznaczało konieczność zwrócenia się z wnioskiem o udzielenie pomocy sądowej do instytucji w Hongkongu, aby przeanalizować naturę działalności Yonghonga Li. Z pewnością sprawa będzie się toczyła przez długi okres czasu.

9. Czy jeśli klub przejdzie w ręce Elliotta, Milan może zostać sprzedany Aliszerowi Usmanowi albo Dimitrowi Rybolowlewowi?
Informacje te zostały już zdementowane -> LINK

10. Marco Fassone stał się dla kibiców puntem odniesienia w kwestiach klubu. Czy w przypadku przejęcia Milanu przez Elliotta Fassone pozostanie na swoim miejscu?
Kiedy Yonghong Li zakupił Milan, Elliott zaakceptował Fassone jako dyrektora, a w kontrakcie działacza jest klauzula uniemożliwiająca zwolnienie go z funkcji. Fassone jest gwarantem teraźniejszości i przyszłości Milanu, niezależnie od właściciela. Razem ze swoim sztabem próbuje uzdrowić sytuację klubu, musząc mierzyć się z problemami odziedziczonymi po poprzednim zarządzie.   Oglądaj mecze Milanu i Serie A na Eleven Sports w aplikacji Player.pl! Miesięczny pakiet za 15 PLN
12 komentarzy
Musisz być zalogowany, aby komentować
Yabaye
26 marca 2018, 08:01
Po prostu oby nie powtórzyła się sytuacja Parmy czy Polonii.
0
biedrus
biedrus
26 marca 2018, 10:40
Polonii?
0
acmti__
acmti__
25 marca 2018, 23:51
Trudne sprawy. Ja chyba wolę zająć się piłką, czyli tym co sprawia mi przyjemność. Fajnie wyjaśnione, ale tak na prawdę ci zwykły kibic może z tego wynieść. Pewnie setki prawników ma problem by powiedzieć co się wydarzy, a co mowa ja. Osobiście skupiam się na naszych kolejnych rywalach, a w tej sprawie mogę czekać na oficjalną wiadomość odnośnie ewentualnych kar bądź zmiany właściciela w co nie chce mi się wierzyć.
1
Cactus
25 marca 2018, 20:15
Jedno jest pewne. Najbliższe miesiące będą dla wszystkich Milanistów bardzo intensywne. Poza aspektem sportowym, czeka nas zapewne długa saga związana z sytuacją finansowo-właścicielską klubu. Jakby się ona nie skończyła, wierzę mocno, że i tak klub będzie szedł do przodu.
0
25 marca 2018, 16:16
No i pięknie zebrane informacje o tym, że "nikt nic w sumie nie wie, ale niektórzy z tej niewiedzy robią zarzuty". Fajnie, że ci się chciało to uporządkować @Ginevra :)
1
Ginevra
Ginevra
25 marca 2018, 16:20
Wyrazy uznania należą się Xavierowi Jacobellemu, autorowi tego artykułu, zapomniałam doprecyzować na początku.
1
Ginevra
Ginevra
25 marca 2018, 16:30
No ja wiem, że to nie twoje dzieło, per se, ale że chciało ci się to tłumaczyć, żeby dać jaśniejszy ogląd niektórym na te brednie pt. "Milan zostanie wystawiony na sprzedaż na chińskim Allegro" ;)
1
Ginevra
Ginevra
25 marca 2018, 16:37
Przyznam szczerze, że przed otwarciem MilanNews mam ostatnio stany lękowe. Nie wiadomo, kto dziś zaatakuje i z której strony. W co wierzyć i komu wierzyć. Krótko mówiąc - jak żyć? ;)
15
skazany na bany x2
skazany na bany x2
25 marca 2018, 16:14
za dużo hałasu sie robi o tym wszystkim. mam złe przeczucia.
1
grayman88
grayman88
25 marca 2018, 16:04
To jest ewenement naszych czasow. Zadnych dowodow, zadnych problemow narazie a prokuratura juz zaczyna prace profilaktycznie bo a nuż....
2
Vol'jin
25 marca 2018, 16:45
zobacz kto doszedł do władzy we Włoszech ;]
0
grayman88
grayman88
25 marca 2018, 17:06
Berlusconi....
0
PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI